Log ind

SHOP THE LOOK
Filippa K Rick Cool Wool Blazer Dark Navy i gruppen Tøj / Blazere & jakker / Enkeltradede blazere hos Care of Carl (14619611r)

Rick Cool Wool Blazer Dark Navy

Uldblazer med to knapper og smal revers fra Filippa K. Blazeren er fremstillet i Portugal i en tynd og fin uldkvalitet og konstrueret med en smal pasform. 

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
Fri fragt & fri retur
Størrelse: 
Antal: 

Tilbehør

  • Om produktet
  • Om Filippa K
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• Blazer fra Filippa K.
• Helforet, med en gennemarbejdet inderside. 
• Smal revers.
• To lommer foran med flap, samt en billet- og en brystlomme. 
• Tre paspolerede inderlommer.
• En knap med lukket knappehul i manchetterne. 

Pasform
• Smal pasform.
• Normal i størrelsen, vi anbefaler at du vælger din normale størrelse.

• Modellen på billedet er 185 cm, vejer 80 kg og bærer størrelse 50.

Er du i tvivl om hvordan du passer bedst muligt på din blazer? Læs vores 6 bedste tips til hvordan du tager hånd om dine blazere.
Artikelnummer
14619611r
Produktets mål

Mål i cm46485052
Armlængde4646,546,546,5
Brystvidde100104108112
Taljevidde889296100
Længde72737475
Skuldermål45464748
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Filippa K blev grundlagt med det formål at udvikle moderigtigt tøj med et rent design som man let skulle kunne bygge en garderobe op omkring, og som skulle have et langt perspektiv design- og kvalitetsmæssigt. Baseret på disse reelle behov tilbyder Filippa K tøj til den stilbevidste mand. 

Varemærket blev grundlagt i 1993 i Stockholm, Sverige, af blandt andre Filippa Knutsson, som har lagt navn til mærket. Deres første herrekollektion blev lanceret i 1998 og bygger på varemærkets grundværdier; stil, enkelthed og kvalitet.

Yderstof: 100% Uld
For: 100% Polyester
Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Blå
Nederst på ærmerne: Lukkede knappehuller
Pasform: Smal
Produceret i: Portugal
Slids: Ingen
Lev. art nr: 25038
Lev. farve nr: 1082
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Denmark »