Log ind

GANT Sunbleached Blazer Marine
GANT Sunbleached Blazer Marine
GANT Sunbleached Blazer Marine
GANT Sunbleached Blazer Marine
GANT Sunbleached Blazer Marine
GANT Sunbleached Blazer Marine
GANT Sunbleached Blazer Marine
GANT Sunbleached Blazer Marine
SHOP THE LOOK
GANT Sunbleached Blazer Marine i gruppen Tøj / Blazere & jakker / Enkeltradede blazere hos Care of Carl (15561511r)

Sunbleached Blazer Marine

Blazer med smal pasform fra GANT. Fremstillet i en fin uldkvalitet og udstyret med brystlomme.

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

Produktet er udsolgt.

Se vores øvrige sortiment for lignende produkter.
Størrelse: 
Antal: 
  • Om produktet
  • Om GANT
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• Blazer fra GANT.
• To lommer med flap, en brystlomme og tre paspolerede inderlommer. 
• Fire knapper i ærmerne med åbne knappehuller.

Pasform
• Slim, smal pasform.
• Normal i størrelsen, vi anbefaler at du vælger din normale størrelse.

• Modellen på billedet er 188 cm, vejer 80 kg og bærer størrelse 48.

Er du i tvivl om hvordan du passer bedst muligt på din blazer? Læs vores 6 bedste tips til hvordan du tager hånd om dine blazere.
Artikelnummer
15561511r
Produktets mål

Mål i cm464850525456
Armlængde454546474849
Brystvidde98100104108112116
Taljevidde929698102106110
Længde727474757677
Skuldermål414243444546
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Stærkt forbundet til den klassiske, amerikanske collegestil og Ivy League, er det næppe overraskende at historien om GANT begynder på den amerikanske østkyst. Det hele startede med Bernard Gantmacher som i 1914 begyndte at sy skjortekraver i Manhattens tekstildistrikt. I 1927 vælger han og hans kone at starte deres egen fabrik som underleverandør til andre varemærker. Skjorterne som man fremstillede for andre blev utroligt populære og i 1949 lancerer Gantmachers sønner varemærker GANT.

Varemærket præges i stor stil af sin preppy arv, på samme måde som den preppy stilen afgjort er præget af GANT. Siden GANT blev grundlagt, har de været med til at definere den klassiske amerikanske collegestil med klassiske ikoner som button-down skjorten, de khakifarvede chinos og rugbytrøjen.

100% Uld
Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Blå
Nederst på ærmerne: Opsprættede knappehuller
Pasform: Smal
Produceret i: Marokko
Slids: Dobbel
Lev. art nr: 7705054
Lev. farve nr: 410
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Denmark »