Log ind

SHOP THE LOOK
Elder Tuxedo Suit i gruppen Tøj / Jakkesæt / Smoking hos Care of Carl (SA000249)

Elder Tuxedo Suit

4698.-

Elegant smoking med to knapper og smal pasform fra Oscar Jacobson. Fremstillet i en fin uldkvalitet med knapper og revers i satin.

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

space
Jakkesætjakke:

space
Jakkesætbukse:

space
Antal:

Tilbehør

  • Om produktet
  • Om Oscar Jacobson
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

Jakke
• Helforet smokingjakke med en gennemarbejdet inderside.
• To lommer foran med klap, en brystlomme samt fire inderlommer. 
• Fire knapper med lukkede knappehuller i ærmerne.
Bukser
• Smokingbukser lukkes med lynlås, knap og hægte.
• Satinbånd langs siderne.

• Pressefolder.

Pasform
• Normal i størrelsen, vi anbefaler at du vælger din normale størrelse. 
 Smal pasform.
• Fodvidde på 36 cm i str. 48, smalle ben.

Har du brug for hjælp i forbindelse med køb af jakkesæt? Læs vores guide til køb af jakkesæt i Carl Magazine.
Artikelnummer
SA000249
Produktets mål

Mål i cm4648505254
Ærmelængde45,5464747,547,5
Brystvidde96100104106110
Taljevidde889296100104
Længde72737474,575
Skuldermål4344454646,5
Talje84879296100
Inderben78,580818283
Lårvidde6062646770
Knævidde4244454647
Fodvidde3536363738
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Gedigent håndværk, fantasifulde detaljer og en tidløs stil er nogle af de elementer som beskriver Oscar Jacobson. I en kombination af angelsaksisk kulturarv, italiensk skrædderkunst og skandinavisk enkelhed fremstiller Oscar Jacobson jakkesæt og blazere til den stilbevidste mand. 

Historien om Oscar Jacobson startede i 1903 i den svenske by Borås, hvor man lagde ud med at fremstille arbejdstøj. I 1908 udvidede Oscar Jacobson sin kollektion med tøj i foruddefinerede størrelser, hvilket faktisk kunne anses som en smule revolutionerende på den tid, da det mest almindelige var skræddersyet tøj. Generelt har Oscar Jacobson altid været nytænkende og omstillingsparate, hvilket også kan eksemplificeres med at de i 1920'erne indførte, at syerskerne skulle specialiceres på specifikke momenter i produktionen, fremfor at hver syerske syede hele jakkesæt. Den innovative tilgang har ført til at Oscar Jacobson den dag i dag stadig fremstiller bl.a. blazere og jakkesæt, som altid er i en fantastisk kvalitet, både når det kommer til materialer, pasform og design. 

100% Uld
Tåler ikke vask. Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor. Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles. Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur. Strygning ved middelhøj temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen. Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Sort
Nederst på ærmerne: Lukkede knappehuller
Pasform: Smal
Slids: Dobbel
Lev. art nr: 30894651-593-4651
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Denmark »