Log ind

Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey
Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey
Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey
Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey
Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey
Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey
Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey
Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey
SHOP THE LOOK
Tiger of Sweden 2018 Pinstripe Blazer Grey i gruppen Tøj / Blazere & jakker / Enkeltradede blazere hos Care of Carl (15712011r)

2018 Pinstripe Blazer Grey

Uldblazer med en smal pasform og smal revers fra Tiger of Sweden. Fremstillet i en fin stribet uldkvalitet, fra Trabaldo Togna 1840, et italiensk væveri.

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

KAMPAGNE
Køb Tiger jakkesæt - Få en dragtpose

Produktet er udsolgt.

Se vores øvrige sortiment for lignende produkter.
Størrelse: 
Antal: 
  • Om produktet
  • Om Tiger of Sweden
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• Helforet jakke med en gennemarbejdet inderside.
• To lommer foran med flap, en brystlomme samt tre paspolerede inderlommer.
• Smal revers med to knappehuller.

Pasform
• Smal pasform.
• Normal i størrelsen, vi anbefaler at du vælger din normale størrelse.

• Modellen på billedet er 188 cm, vejer 80 kg og bærer størrelse 48.

Er du i tvivl om hvordan du passer bedst muligt på din blazer? Læs vores 6 bedste tips til hvordan du tager hånd om dine blazere.
Artikelnummer
15712011r
Produktets mål

Mål i cm4648505254
Armlængde444545,54646,5
Brystvidde9699102104108
Taljevidde88929599102
Længde7274747576
Skuldermål4243444546
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Det svenske mærke Tiger of Sweden begyndte sin historie i 1903 i den svenske by Uddevalla med skrædderne Markus Schwarmann og Hjalmar Nordström, som sammen begyndte at fremstille habitter. Fra starten fremstillede de udelukkende habitter, men i 1993 gennemgik mærket store forandringer og udviklede sit motto "a different cut". Tøjet fik et nyt design og man gjorde jakkesættet attraktivt igen. Fra at være blevet båret af bankmænd var det nu i stedet de mest populære musikere, som bar deres tøj. En ny æra var begyndt.

Stof: 100% Uld
For: 100% Viskose
Ærmefor: 95% Viskose, 5% Acetat
Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Grå
Nederst på ærmerne: Lukkede knappehuller
Pasform: Smal
Produceret i: Rumænien
Slids: Dobbel
Lev. art nr: T66494004
Lev. farve nr: M02
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Denmark »