Log ind

SHOP THE LOOK
Tiger of Sweden Gasparer Blazer Mink Beige i gruppen Tøj / Blazere & jakker / Uldblazer hos Care of Carl (19284211r)

Gasparer Blazer Mink Beige

Jerseyjakke med to knapper og smal pasform fra Tiger of Sweden. Fremstillet i en kraftig uldblanding. Jerseymaterialet er et strikket stof med høj elasticitet og slidstyrke.

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
Størrelse: 
Antal: 
  • Om produktet
  • Om Tiger of Sweden
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• Fremstillet i en blanding af uld, polyester og polyamid.
Jakken er uforet og ukonstrueret.
To forlommer og en brystlomme.
• Ingen knapper i ærmegabet.
• Dobbelt slids.


Pasform 
• Smal pasform.
• Normal i størrelsen, vi anbefaler at du vælger din normale størrelse.

• Modellen på billedet er 186 cm, vejer 78 kg og bærer størrelse 48.

Er du i tvivl om hvordan du passer bedst muligt på din blazer? Læs vores 6 bedste tips til hvordan du tager hånd om dine blazere.
Artikelnummer
19284211r
Produktets mål

Mål i cm444648505254
Armlængde434343444547
Brystvidde96100104106108114
Taljevidde8890949698102
Længde707272737475
Skuldermål434444444547
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Det svenske mærke Tiger of Sweden begyndte sin historie i 1903 i den svenske by Uddevalla med skrædderne Markus Schwarmann og Hjalmar Nordström, som sammen begyndte at fremstille habitter. Fra starten fremstillede de udelukkende habitter, men i 1993 gennemgik mærket store forandringer og udviklede sit motto "a different cut". Tøjet fik et nyt design og man gjorde jakkesættet attraktivt igen. Fra at være blevet båret af bankmænd var det nu i stedet de mest populære musikere, som bar deres tøj. En ny æra var begyndt.

40% Uld, 30% Polyamid, 30% Lyocell
Tåler ikke vask. Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor. Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles. Må ikke tørretumbles.
Strygning ved lav temperatur. Strygning ved lav temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen. Behandles nænsomt. Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen. Behandles nænsomt.
Farve: Beige, Brun
Nederst på ærmerne: Ingen knappehuller
Pasform: Smal
Produceret i: Tyrkiet
Slids: Dobbel
Lev. art nr: T69255001
Lev. farve nr: 18A
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Denmark »