Log ind

Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue
Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue
Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue
Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue
Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue
Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue
Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue
Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue
SHOP THE LOOK
Tiger of Sweden Jamonte Travel Blazer Blue i gruppen Tøj / Blazere & jakker / Enkeltradede blazere hos Care of Carl (15711311r)

Jamonte Travel Blazer Blue

Jakke med to knapper og smal pasform fra Tiger of Sweden. jakken er fremstillet i en let og tæt vævning af polyester og uld. Den er uden for og velegnet til rejser.

KAMPAGNE
Køb Tiger jakkesæt - Få en dragtpose

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

Produktet er udsolgt.

Se vores øvrige sortiment for lignende produkter.
Størrelse: 
Antal: 
  • Om produktet
  • Om Tiger of Sweden
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• Jakken er uden for, hvilket giver en afslappet og behagelig jakke.
• To forlommer, en brystlomme og to paspolerede inderlommer.
• Uopsprættede knaphuller for enden af ærmerne.

Pasform
• Smal pasform.
• Normal i størrelsen. Vi anbefaler, at du vælger din sædvanlige størrelse.

• Modellen på billedet er 188 cm, vejer 80 kg og bærer størrelse 48.

Er du i tvivl om hvordan du passer bedst muligt på din blazer? Læs vores 6 bedste tips til hvordan du tager hånd om dine blazere.
Artikelnummer
15711311r
Produktets mål

Mål i cm4648505254
Armlængde4747474747
Brystvidde100104106108110
Taljevidde909296100104
Længde7273757677
Skuldermål4647484950
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Det svenske mærke Tiger of Sweden begyndte sin historie i 1903 i den svenske by Uddevalla med skrædderne Markus Schwarmann og Hjalmar Nordström, som sammen begyndte at fremstille habitter. Fra starten fremstillede de udelukkende habitter, men i 1993 gennemgik mærket store forandringer og udviklede sit motto "a different cut". Tøjet fik et nyt design og man gjorde jakkesættet attraktivt igen. Fra at være blevet båret af bankmænd var det nu i stedet de mest populære musikere, som bar deres tøj. En ny æra var begyndt.

Yderstof: 54% Polyester, 44% Uld, 2% Elastan
Ærmefor: 100% Viskose
Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved lav temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Blå
Pasform: Smal
Produceret i: Rumænien
Lev. art nr: T66501003
Lev. farve nr: 208
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Denmark »