Log ind

Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy
Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy
Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy
Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy
Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy
Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy
Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy
Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy
Boglioli Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy i gruppen Tøj / Blazere & Jakker / Enkeltradede blazere hos Care of Carl (11632711r)

Dover Patch Pocket Wool Blazer Navy

Produktet er udsolgt.

Se vores øvrige sortiment for lignende produkter.
Størrelse: 
Antal: 
Oversigt

• Uldblazer fra Boglioli.
• Boglioli er specialister i ukonstruerede blazere og har lang erfaring inden for sit håndværk. 
• Fremstillet i Italien.
• Tre knapper, hvor den øverste skal skjules af reversen. 

• Blazeren er ukonstrueret og uforet med flot fald og en let fornemmelse. 

• Slim fit, smal pasform.

• To åbne frontlommer samt en brystlomme. 

• To paspolerede inderlommer.
• Tre knapper samt lukkede knappehuller nederst på ærmerne.

Artikelnummer
11632711r
Størrelsestabel

Mål din favorit og sammenlign med målene herunder:

Mål i cm4648505254
Armlængde4546464646
Brystvidde99104108112114
Taljevidde929699103108
Længde7373,574,575,576
Skuldermål43,545464747
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Boglioli udmærker sig på mange måder og kan på mange måder beskrives som indbegrebet af den italienske stil. Deres ukonstruerede jakker som har detaljer udregnet efter millimeterpræcision og en yderst velbalanceret pasform er blandt deres karaktertræk. 

Alt startede i begyndelsen af 1900-tallet i den italienske by Gambara, i det nordlige Italien. Her grundlagde familien Boglioli et lille herreskrædderi som i løbet af 70'erne udviklede sig til fremstilling på en større skala. I 1990'erne valgte man at fokusere udelukkende på produktion af sit eget varemærke og udviklede det Boglioli vi kender i dag.

Farve: Blå
Nederst på ærmerne: Lukkede knappehuller
Pasform: Smal
Produceret i: Italien
Slids: Dobbel
Lev. art nr: T2902E BAS534
Lev. farve nr: 006000
Bedømmelser 0/5 (0 bedømmelse)
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.