Log ind

SHOP THE LOOK
Tiger of Sweden Jamonte Wool Suit Blazer Grey i gruppen Tøj / Blazere & jakker / Habitjakker hos Care of Carl (19278511r)

Jamonte Wool Suit Blazer Grey

Blazer med to knapper og smal pasform fra Tiger of Sweden. Jakken er helforet samt fremstillet i en uldvævning med stretch. Passer godt til mere formelle lejligheder.

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
Størrelse: 
Antal: 

Tilbehør

  • Om produktet
  • Om Tiger of Sweden
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• Helforet jakke.
• To forlommer, en brystlomme samt tre paspolerede inderlommer.
• Lukkede knaphuller ved ærmegabet.

Pasform
• Smal pasform.
• Normal i størrelsen, vi anbefaler at du vælger din normale størrelse.

• Modellen på billedet er 189 cm, vejer 81 kg og bærer størrelse 48.

Er du i tvivl om hvordan du passer bedst muligt på din blazer? Læs vores 6 bedste tips til hvordan du tager hånd om dine blazere.
Artikelnummer
19278511r
Produktets mål

Mål i cm44464850525456
Armlængde4444,544,54646,54749
Brystvidde9497100103106108118
Taljevidde84889396100103108
Længde70717375767777
Skuldermål424444,545,546,54748
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Det svenske mærke Tiger of Sweden begyndte sin historie i 1903 i den svenske by Uddevalla med skrædderne Markus Schwarmann og Hjalmar Nordström, som sammen begyndte at fremstille habitter. Fra starten fremstillede de udelukkende habitter, men i 1993 gennemgik mærket store forandringer og udviklede sit motto "a different cut". Tøjet fik et nyt design og man gjorde jakkesættet attraktivt igen. Fra at være blevet båret af bankmænd var det nu i stedet de mest populære musikere, som bar deres tøj. En ny æra var begyndt.

98% Nyuld, 2% Elastan
Tåler ikke vask. Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor. Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles. Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur. Strygning ved middelhøj temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen. Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Grå
Nederst på ærmerne: Lukkede knappehuller
Pasform: Smal
Produceret i: Rumænien
Slids: Dobbel
Lev. art nr: T67246052Z
Lev. farve nr: 053
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Denmark »