Log ind

SHOP THE LOOK
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Charcoal i gruppen Tøj / Jakkesæt hos Care of Carl (11410711r)

Clothing Suit Charcoal

Jakkesæt med to knapper fra Polo Ralph Lauren Clothing. Fremstillet i en fin uldvævning og halv canvas - påsyede mellemindlæg ved bryst og skuldre giver en behagelig pasform.

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
Størrelse: 
Antal: 

Tilbehør

  • Om produktet
  • Om Polo Ralph Lauren
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• Uldjakkesæt med to knapper fra Polo Ralph Lauren Clothing. 
• Smal pasform.
• Halv canvas - påsyede mellemindlæg ved bryst og skuldre giver en behagelig pasform.  
• Helforet blazer med god komfort og en gennemarbejdet inderside. 
• To frontlommer med flap og en brystlomme. 
• Fire paspolerede lommer indvendigt, hvoraf en er med knap.
• Uldbukser med lynlås og pressefolder.
• Bukserne leveres i rå længde, som bør lægges op hos en skrædder. 
• To frontlommer og to baglommer med knapper.
• 37 cm i fodvidde i str 50, lige model.

Pasform
• Smal pasform.
• 37 cm i fodvidde i str. 50, indsnævrede ben.
• Bukserne leveres i rålængde, beregnet til oplægning hos skrædder.
• Normal i størrelsen. Vi anbefaler, at du vælger din sædvanlige størrelse.

• Modellen på billedet er 186 cm, vejer 78 kg og bærer størrelse US38 - EU48.

Har du brug for hjælp i forbindelse med køb af jakkesæt? Læs vores guide til køb af jakkesæt i Carl Magazine.
Artikelnummer
11410711r
Produktets mål

Mål i cm4648505254
Ærmelængde45,54646,546,546,5
Brystvidde96100104110114
Taljevidde869096100106
Længde7475767778,5
Skuldermål44464747,549
Talje7478849094
Inderben94,594,594,59595
Lårvidde5961636668
Knævidde4345474850
Fodvidde3536373839
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Det som i 1967 startede som en slipsekollektion har i løbt af årene udviklet sig til en hel livsstil signeret Ralph Lauren. Polo Ralph Lauren-kollektionen er grundstenen i Ralph Laurens-kollektioner og kombinerer en tidløs og afslappet preppy still fra den amerikanske østkyst og IVY-league universiteterne med en mere klassisk og formel engelsk stil. Det er ikke at overdrive, hvis man siger at Ralph Lauren har været med til at definere den amerikanske stil og den såkaldte preppy stil.   

Med sit ikoniske logo med en polospiller på en hest, er Polo Ralph Lauren gået hen og blevet et verdenskendt varemærke og en favorit i mange mænds garderobe, hvad enten det er i form af den klassiske hvide oxford-skjorte, den kabelstrikkede trøje eller den karakteristiske polotrøje.  

 

Yderstof: 100% Uld
For: 100% Cupro
Tåler ikke vask. Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor. Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles. Må ikke tørretumbles.
Strygning ved lav temperatur. Strygning ved lav temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen. Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Grå
Nederst på ærmerne: Ingen knappehuller
Pasform: Smal
Produceret i: Slovakiet
Slids: Dobbel
Lev. art nr: A52UL000W0107
Lev. farve nr: A0013
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Denmark »