Min side

Log ind

GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell
GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell
GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell
GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell
GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell
GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell
GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell
GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell
SHOP THE LOOK
GANT Seersucker Stripe Blazer Eggshell i gruppen Tøj / Blazere & jakker / Enkeltradede blazere hos Care of Carl (15561611r)

Seersucker Stripe Blazer Eggshell

Blazer med to knapper i perlemor fra GANT. Fremstillet i en luftig bomuldskvalitet i bæk og bølge, en vævning med en bølgende struktur.

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
Fri fragt & fri retur
Størrelse: 
Antal: 
  • Om produktet
  • Om GANT
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• To lommer med flap samt en brystlomme og tre paspolerede inderlommer. 
• Fire knapper med åbne knappehuller.
• Detalje i form af GANT-pin ved kraven.

Pasform
• Slim, smal pasform.
• Normal i størrelsen, vi anbefaler at du vælger din normale størrelse.

• Modellen på billedet er 185 cm, vejer 78 kg og bærer størrelse 48.

Er du i tvivl om hvordan du passer bedst muligt på din blazer? Læs vores 6 bedste tips til hvordan du tager hånd om dine blazere.
Artikelnummer
15561611r
Produktets mål

Mål i cm4648505254
Armlængde4445464647
Brystvidde102106112116120
Taljevidde9296102106110
Længde7272737577
Skuldermål4243444547
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Stærkt forbundet til den klassiske, amerikanske collegestil og Ivy League, er det næppe overraskende at historien om GANT begynder på den amerikanske østkyst. Det hele startede med Bernard Gantmacher som i 1914 begyndte at sy skjortekraver i Manhattens tekstildistrikt. I 1927 vælger han og hans kone at starte deres egen fabrik som underleverandør til andre varemærker. Skjorterne som man fremstillede for andre blev utroligt populære og i 1949 lancerer Gantmachers sønner varemærker GANT.

Varemærket præges i stor stil af sin preppy arv, på samme måde som den preppy stilen afgjort er præget af GANT. Siden GANT blev grundlagt, har de været med til at definere den klassiske amerikanske collegestil med klassiske ikoner som button-down skjorten, de khakifarvede chinos og rugbytrøjen.

Stof: 77% Bomuld, 22% Lyocell, 1% Elastan
Ærmefor: 100% Viskose
Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved lav temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Blå
Nederst på ærmerne: Lukkede knappehuller
Pasform: Smal
Produceret i: Rumænien
Slids: Dobbel
Lev. art nr: 7705063
Lev. farve nr: 113
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Denmark »