Log ind

Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black
Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black
Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black
Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black
Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black
Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black
Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black
Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black
Oscar Jacobson Frampton Tuxedo Jacket Black i gruppen Tøj / Blazere & Jakker / Smokingjakker hos Care of Carl (10234911r)

Frampton Tuxedo Jacket Black

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
CheckFuld returret til 8. januar
Fri fragt & fri retur
Størrelse: 
Antal: 

Forslag til tilbehør

Oscar Jacobson Devon Tuxedo Trousers Black
Black
Oversigt

• Smokingjakke med en knap fra Oscar Jacobson.

• F-serien, jakker med modelnavn som begynder på F har normal pasform.

• Tilhørende smokingbukser er Devon.
• Helforet, hvilket giver en smidig jakke med en gennemarbejdet inderside.
• Revers i silke. 

• Tre frontlommer, hvoraf en brystlomme.
• Fire inderlommer, hvoraf en kuglepens-lomme. 

Artikelnummer
10234911r
Størrelsestabel

Mål din favorit og sammenlign med målene herunder:

Mål i cm4648505254
Armlængde4445464748
Brystvidde102104108112118
Taljevidde9498100106112
Længde7273747576
Skuldermål4546464748
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Gedigent håndværk, fantasifulde detaljer og en tidløs stil er nogle af de elementer som beskriver Oscar Jacobson. I en kombination af angelsaksisk kulturarv, italiensk skrædderkunst og skandinavisk enkelhed fremstiller Oscar Jacobson jakkesæt og blazere til den stilbevidste mand. 

Historien om Oscar Jacobson startede i 1903 i den svenske by Borås, hvor man lagde ud med at fremstille arbejdstøj. I 1908 udvidede Oscar Jacobson sin kollektion med tøj i foruddefinerede størrelser, hvilket faktisk kunne anses som en smule revolutionerende på den tid, da det mest almindelige var skræddersyet tøj. Generelt har Oscar Jacobson altid været nytænkende og omstillingsparate, hvilket også kan eksemplificeres med at de i 1920'erne indførte, at syerskerne skulle specialiceres på specifikke momenter i produktionen, fremfor at hver syerske syede hele jakkesæt. Den innovative tilgang har ført til at Oscar Jacobson den dag i dag stadig fremstiller bl.a. blazere og jakkesæt, som altid er i en fantastisk kvalitet, både når det kommer til materialer, pasform og design. 

100% Uld
Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur.
Professionel rensning.
Farve: Sort
Pasform: Normal
Produceret i: Litauen
Lev. art nr: 349 4651
Lev. farve nr: 310
Bedømmelser 0/5 (0 bedømmelse)
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.