Log ind

Oscar Jacobson Dave Trousers Navy
Oscar Jacobson Dave Trousers Navy
Oscar Jacobson Dave Trousers Navy
Oscar Jacobson Dave Trousers Navy
Oscar Jacobson Dave Trousers Navy
Oscar Jacobson Dave Trousers Navy
Oscar Jacobson Dave Trousers Navy
Oscar Jacobson Dave Trousers Navy i gruppen Tøj / Bukser / Habitbukser hos Care of Carl (10108911r)

Dave Trousers Navy

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
Fri fragt & fri retur
Størrelse: 
Antal: 

Forslag til tilbehør

Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy
Navy
Oversigt

• Habitbukser fra Oscar Jacobson.

• Tilhørende habitjakke er Floyd.
• Knæforede - finere stof ved lårets inderside med god komfort.

• 40 cm i fodvidde, lige model.

• To frontlommer og to baglommer med knapper.

• Pressefolder. 

Hvad gør man når buksen sidder fint, men alligevel ikke helt perfekt fra starten? I Carl Magazine kommer vi med nogle enkle råd til skrædderforandringer som kan gøre, at buksen sidder som skåret på dig.
Artikelnummer
10108911r
Størrelsestabel

Mål din favorit og sammenlign med målene herunder:

Mål i cm46485052
Talje80848789
Inderben818283,585
Lårvidde59606163
Knævidde44454546
Fodvidde3636,53840

Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Gedigent håndværk, fantasifulde detaljer og en tidløs stil er nogle af de elementer som beskriver Oscar Jacobson. I en kombination af angelsaksisk kulturarv, italiensk skrædderkunst og skandinavisk enkelhed fremstiller Oscar Jacobson jakkesæt og blazere til den stilbevidste mand. 

Historien om Oscar Jacobson startede i 1903 i den svenske by Borås, hvor man lagde ud med at fremstille arbejdstøj. I 1908 udvidede Oscar Jacobson sin kollektion med tøj i foruddefinerede størrelser, hvilket faktisk kunne anses som en smule revolutionerende på den tid, da det mest almindelige var skræddersyet tøj. Generelt har Oscar Jacobson altid været nytænkende og omstillingsparate, hvilket også kan eksemplificeres med at de i 1920'erne indførte, at syerskerne skulle specialiceres på specifikke momenter i produktionen, fremfor at hver syerske syede hele jakkesæt. Den innovative tilgang har ført til at Oscar Jacobson den dag i dag stadig fremstiller bl.a. blazere og jakkesæt, som altid er i en fantastisk kvalitet, både når det kommer til materialer, pasform og design. 

54% Polyester, 44% Uld, 2% Elastan
40 graders maskinvask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur.
Tåler almindelig rensning.
Farve: Blå
Produceret i: Litauen
Lev. art nr: 525 4158
Lev. farve nr: 210
Bedømmelser 0/5 (0 bedømmelse)
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.