Log ind

SHOP THE LOOK
Oscar Jacobson Duke Tuxedo Trouser Black i gruppen Tøj / Bukser / Smokingbukser hos Care of Carl (14950311r)

Duke Tuxedo Trouser Black

Elegante smokingbukser med en smal pasform fra Oscar Jacobson. Bukserne er fremstillet i en fin uldkvalitet med satinbånd langs siderne. 

INKLUSIV SKRÆDDERSERVICE
Vi dækker skrædderomkostninger op til 250 kr. Læs mere »

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
Størrelse: 
Antal: 

Tilbehør

  • Om produktet
  • Om Oscar Jacobson
  • Specifikationer
  • Bedømmelser (0 stk)
  • Kontakt os
Oversigt

• Smokingbukser fra Oscar Jacobson.
• Lukkes med lynlås, knap og hægte.
• Satinbånd langs siderne.

• Pressefolder.

Pasform
• Normal i størrelsen, vi anbefaler at du vælger din normale størrelse. 
 Smal pasform.
• Fodvidde på 36 cm i str. 48, smalle ben.

• Modellen på billedet er 188 cm, vejer 80 kg og bærer størrelse 48.

Hvad gør man når buksen sidder fint, men alligevel ikke helt perfekt fra starten? I Carl Magazine kommer vi med nogle enkle råd til skrædderforandringer som kan gøre, at buksen sidder som skåret på dig.
Artikelnummer
14950311r
Produktets mål

Mål i cm4648505254
Talje84879296100
Inderben78,580818283
Lårvidde6062646770
Knævidde4244454647
Fodvidde3536363738
Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Gedigent håndværk, fantasifulde detaljer og en tidløs stil er nogle af de elementer som beskriver Oscar Jacobson. I en kombination af angelsaksisk kulturarv, italiensk skrædderkunst og skandinavisk enkelhed fremstiller Oscar Jacobson jakkesæt og blazere til den stilbevidste mand. 

Historien om Oscar Jacobson startede i 1903 i den svenske by Borås, hvor man lagde ud med at fremstille arbejdstøj. I 1908 udvidede Oscar Jacobson sin kollektion med tøj i foruddefinerede størrelser, hvilket faktisk kunne anses som en smule revolutionerende på den tid, da det mest almindelige var skræddersyet tøj. Generelt har Oscar Jacobson altid været nytænkende og omstillingsparate, hvilket også kan eksemplificeres med at de i 1920'erne indførte, at syerskerne skulle specialiceres på specifikke momenter i produktionen, fremfor at hver syerske syede hele jakkesæt. Den innovative tilgang har ført til at Oscar Jacobson den dag i dag stadig fremstiller bl.a. blazere og jakkesæt, som altid er i en fantastisk kvalitet, både når det kommer til materialer, pasform og design. 

100% Uld
Tåler ikke vask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur.
Tåler rensning, men ikke stærkere rensevæsker end perklorethylen.
Farve: Sort
Pasform: Smal
Produceret i: Litauen
Lev. art nr: 593-4651
Lev. farve nr: 310
Bedømmelser (0 stk)
Skriv en bedømmelse »
Tak for din anmeldelse!
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Denmark »