Log ind

Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy
Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy
Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy
Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy
Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy
Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy
Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy
Oscar Jacobson Floyd Jacket Navy i gruppen Tøj / Blazere & Jakker / Enkeltradede blazere hos Care of Carl (10108611r)

Floyd Jacket Navy

Kampagne
Mængde
0
Kampagnestart
Kampagne stopper
Fri fragt & fri retur
Størrelse: 
Antal: 

Forslag til tilbehør

Oscar Jacobson Suit Cover Brown
Oscar Jacobson Dave Trousers Navy
Navy
Oversigt

• Habitjakke med to knapper fra Oscar Jacobson.

• F-serien, blazere med modelnavn som begynder på F har normal pasform.

• Tilhørende habitbukser er Dave.

• Helforet, hvilket giver en smidig jakke med en gennemarbejdet inderside.

• To frontlommer med flap samt en åben brystlomme.

• Fire inderlommer, hvoraf en med flap og en knap samt en kuglepens-lomme.  

Artikelnummer
10108611r
Størrelsestabel

Mål din favorit og sammenlign med målene herunder:

Mål i cm464850525456
Armlængde444546474748
Brystvidde102106110114118120
Taljevidde9296100104108114
Længde727374757677
Skuldermål444546474848,5

Se hvordan vi måler og omregner størrelser »

Gedigent håndværk, fantasifulde detaljer og en tidløs stil er nogle af de elementer som beskriver Oscar Jacobson. I en kombination af angelsaksisk kulturarv, italiensk skrædderkunst og skandinavisk enkelhed fremstiller Oscar Jacobson jakkesæt og blazere til den stilbevidste mand. 

Historien om Oscar Jacobson startede i 1903 i den svenske by Borås, hvor man lagde ud med at fremstille arbejdstøj. I 1908 udvidede Oscar Jacobson sin kollektion med tøj i foruddefinerede størrelser, hvilket faktisk kunne anses som en smule revolutionerende på den tid, da det mest almindelige var skræddersyet tøj. Generelt har Oscar Jacobson altid været nytænkende og omstillingsparate, hvilket også kan eksemplificeres med at de i 1920'erne indførte, at syerskerne skulle specialiceres på specifikke momenter i produktionen, fremfor at hver syerske syede hele jakkesæt. Den innovative tilgang har ført til at Oscar Jacobson den dag i dag stadig fremstiller bl.a. blazere og jakkesæt, som altid er i en fantastisk kvalitet, både når det kommer til materialer, pasform og design. 

54% Polyester, 44% Uld, 2% Elastan
40 graders maskinvask.
Tåler ikke blegning med klor.
Må ikke tørretumbles.
Strygning ved middelhøj temperatur.
Tåler almindelig rensning.
Farve: Blå
Pasform: Normal
Produceret i: Litauen
Lev. art nr: 379 4158
Lev. farve nr: 210
Bedømmelser 0/5 (0 bedømmelse)
Kontakt os

Generelle spørgsmål
Du kan finde vores svar på de mest stillede spørgsmål her.

Telefon: 89 88 00 11
Hverdage kl 08.00-17.00.

Mail: info@careofcarl.dk
Vi besvarer din mail inden for 24 timer på hverdage.